Медицина Волині – інвестиції, реалії, перспективи реалізації

Медицина Волині - інвестиції, реалії, перспективи реалізації

Якісна і доступна медицина – одна з невирішених проблем пересічних громадян. І, тут уже не важливо чи це йдеться про державну, чи про приватну структуру. Головне, що послуга повинна мати дієвий результат. Про безкоштовну медицину, як таку вже говорити не доводиться, бо вартість «безоплатної» державної послуги нерідко стає дорожчою ніж вартість у приватній лабораторії чи клініці. Про проблеми й перспективи медичної галузі розмовляємо з директором ТОВ «ГЕМО МЕДИКА Луцьк» Романом Каліщуком.
– На жаль, люди помічають проблеми галузі лише тоді, коли, звернувшись чи то на діагностування чи то долікаря, залишаються не задоволені результатом, – каже Роман Каліщук. – Стикаючись із реальністю, звичка, що медицина є безкоштовною поволі відходить. Вона не є безкоштовною ні у приватних, ні у державних закладах. Нерідко чуємо нарікання, що процедура дорога. Але треба зрозуміти, що у державному закладі користуємося обладнанням, яке купили за бюджетні кошти, так само за наші бюджетні кошти там купують електроенергію і оплачують зарплату лікаря та медперсоналу. А коли ж говоримо про приватну структуру, то тут за усе платить роботодавець та інвестор, який організовує робочий процес.
Чому повільно змінюється наша Волинська медицина, і медицина взагалі? Тому, що на сьогодні держава спонсорує затрати на утримання лікувальних закладів, дуже мало коштів виділяється на їх модернізацію, запровадження новітніх технологій, підняття освітнього лікарського рівня. Натомість на місцях багато людей, які, не зважаючи на низьке фінансування, продовжують вирішувати свої шкурні питанння, чим ще більше ускладнюють ситуацію. Складається враження, що про медицину, вигідно говорити, нічого не змінюючи, продовжувати отримувати прибуток із держави та вичавлювати кошти з населення. Ніхто не захоче реформувати те, з чого отримуються надприбутки. На сьогодні вартість послуг у приватній установі то багатьом параметрам дешевша ніж у державних. Виставляючи дешевші ціни, приватні установи отримують прибуток і разом із тим складають конкуренцію усім державним закладам. От тільки не зрозуміло, за що заплатило населення послугу в державному закладі, адже вже надало кошти у бюджет лікувальної установи, за які й купляють, обслуговують та утримують, приміром, обладнання для діагностики.
– Для інвестора є перспектива в Україні?
Інвестиція – не благодійність, це вкладання грошей з метою отримання прибутку. Думка про те, що інвестори мають просто фантастичні прибутки, невірна. Слід констатувати, що пацієнти зрозуміли: безоплатних медичних послуг нема ні у приватних лікувально-діагностичних закладах, ні в державних.
Якщо говорити чесно, то лише наша лабораторія недавно почала приносити дохід. Решта проектів, які працюють 2-3 роки, навіть не вийшли на межу рентабельності, – описує директор компанії.
У приватній структурі державного фінансування не передбачено. Хоча доцільно було б передбачення коштів державного бюджету і для приватних установ, які надають послугу соціальним верствам населення. Відтак послуга в приватному закладі коштує стільки, скільки вона коштує.
На сьогодні, незважаючи на непрості обставини ведення медичного бізнесу ми втілюємо і будемо реалізовувати соціальні проекти, наприклад, близько року безоплатно робимо томографію одній дитині в день, безкоштовно обстежуємо учасників АТО Луцького району.
Насправді простих рішень, активної підтримки, комунікації державної та приватної медицини, поки що не має. На сьогодні МОЗ України не розпочало старт очікуваної реформи, відповідно на регіональних рівнях стратегія не зрозуміла, початкові кроки не здійснено.
Прикро, що у нас поки складно інвестувати в розвиток медицини, однак ми віримо що з збільшенням рівня життя українців, втіленням загально державних реформ, приватна медицина буде рушійною силою змін у сфері охорони здоров’я.
– Чому нема змін в області та загалом у країні?
– Гадаю, форма, коли держава спонсорує всі великі затрати, а керівники і працівники на місцях отримують прибуток за державний кошт, дуже вигідна. Наприклад, у міський лікарні роблять комп’ютерну томографію по 300 гривень при вартості обладнання 200 тисяч євро. Якщо приватні заклади захочуть запровадити аналогічну послугу, то встановлять вартість не менше 500-600 гривень, щоб повернути витрати. Державним лікарням не вигідні реформи: вони не витрачають гроші на обладнання і не мають завдання «відпрацювати» їх, натомість отримують чисті прибутки, беручи плату з пацієнтів.
– Призначенню лікування передує діагностика. Чи можна зробити якісне обстеження у наших лікарнях?
– За статистикою, в Україні на лабораторні дослідження одного громадянина припадає 0,6 євро в рік. У Польщі цей показник – 8-9 євро на кожного жителя, у Німеччині – 85 євро. Цифри так суттєво відрізняються не тому, що в Європі трохи вища вартість послуг. Європейці загалом більше обстежуються і менше лікуються. Завдяки якісній діагностиці виявляють порушення на ранніх етапах розвитку, люди живуть довше і здоровіші. У Луцьку вже є чотири-п’ять приватних лабораторій і їм не тісно. Сама послуга збільшується в об’ємі. Зараз, крім загальних аналізів крові й сечі, робимо гормональні дослідження, онкомаркери, алергени, перенатальний скринінг тощо. Розширення лабораторних послуг триватиме ще кілька років. В обласному центрі і районах діє близько 30 пунктів забору біологічного матеріалу «Гемо Медика». Результати аналізів готові до кінця дня і визнаються усіма клініками України і закордону.
– Які перспективи галузі?
– Через такий стан справ, який спостерігаємо в медицині, за років п’ять у нас будуть затребувані приватні лікарні, – вважає Роман Каліщук. Зараз маніпулюють думками про розрахунок з лікарями, ніхто не замислюється, яка низька заробітна плата лікарів, дуже часто розцінюють факт подяки, це як «неправомірна винагорода». Пацієнти не знають, як розрахуватися з лікарем, медперсоналом, приміром, за пологи. В прейскуранті приватного закладу буде визначена вартість кожної послуги. Повірте, загальна сума не дуже різнитиметься від тієї, що покладете лікарю у кишеню з «вдячності». Та заплативши офіційно, ви будете впевнені, що отримаєте гарантію якості та максимальну увагу. Цьогоріч американський інвестиційний холдинг викупив у Києві мережу приватних поліклінік. Найперше інвесторів цікавлять великі міста, такі як Київ, Львів, Одеса. Бо в Луцьку і Ковелі лише 20% населення спроможні заплатити за якісну медичну послугу, решта – соціальна категорія, орієнтована на безоплатну медицину.
З часом ситуація буде змінюватися. Держава має забезпечити усім мінімальний пакет безкоштовних послуг, все інше буде приватним, доступним для громадян. Так і підніметься рейтинг галузі, суспільне ставлення, висока повага до лікарської спеціальності та медицини в цілому.
Спілкувалася Соломія ВЕРВИЧКА

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *