Лікар-рентгенолог Людмила Кураєва: «Найважче діагностувати рак кісток»

14368809_1334629276577834_1240302938868636977_n

Зробити комп’ютерну томографію в діагностичному центрі ТОВ «ГЕМО Луцьк» можна не лише в обласному центрі, а ще й у Нововолинській міській клінічній лікарні та у Ковельському медичному територіальному об’єднанні. З 1 вересня у ТОВ «ГЕМО Луцьк» розпочала працювати лікар-рентгенолог з колосальним досвідом роботи Людмила Кураєва. Медик спеціалізувалася на ЛОР-захворюваннях, діагностуванні онкопатології та на захворюваннях грудної клітки заочеревинного простору.
– Ви маєте великий досвід роботи. Чи достатньо знають про комп’ютерну томографію лікарі в Україні?
– Я переїхала працювати до Луцька з Донецької області. У рентгенології – з 2003 року, з 2007-го – у комп’ютерній томографії (КТ). Працювала у лікарні швидкої допомоги потім профільному центрі травматології та ортопедії, де виконувались складні оперативні втручання, заміни кульшових суглобів, маю хороший досвід у травматології. Маю унікальний досвіт у кохлеарній імплантології, у діаностиці окологічних процесі і їх поширень.
Моє основне завдання тут – передати досвід, розширити діагностичні можливості, стандартизувати до рівня європейських вимог, світових класифікацій протоколи обстеження усіх трьох центрів: у Луцьку, Нововолинську та Ковелі. Проводитиму семінари, аби детальніше розказати лікарям про можливості комп’ютерної томографії. Адже не усі вони знають, що краще зробити при певних захворюваннях: КТ чи МРТ. Наприклад, клініцисти мало знають про новинки променевої діагностики. До речі, нещодавно читала лекцію в Нововолинську для рентгенологів, онкологів, хірургів. Ці теми дуже важливі. Про них мало відомо в Україні. Наприклад, дуже часто лікарю треба зробити томографію скроневої кістки, а він за це не береться, бо мало про це знає.
– Які діагностичні можливості комп’ютерної томографії?
– Кісткові патології можна побачити тільки за допомогою томографії. Ні МРТ, ні УЗД тут не допоможе. Можемо діагностувати легеневу патологію. Це туберкульоз, аномальний розвиток легень, пухлини, запалення. Хвороби живота: апендицит, внутрішні грижі, запалення жовчного міхура, хвороби печінки, пухлини та кіст теж можна побачити на томографії. Добре видно судинну патологію. Часто до нас привозять пацієнтів із травматичними пошкодженнями черевної порожнини. Зазвичай після аварій. Обстеження може зробити хірург під час лапароскопії. Якщо ж є пошкодження за черевною порожниною,то він не зможе побачити там кров. Тут потрібно робити або УДЗ, або томографію. Також можна побачити пухлини шиї. Бо коли отоларинголог обстежує людину, то йому не видно хрящів, він бачить лише слизову. На томографії видно і те, і те. Система дозволяє хірургу чи онкологу спрогнозувати стадію лікування.
– Хто може тут обстежитися?
– Ми розташовані на території обласної дитячої клінічної лікарні. Тут можуть обстежитися і діти, і дорослі. Звісно, комп’ютерну томографію робимо малюкам, коли це вже вкрай потрібно. Треба розуміти, що це все-таки опромінення. Не усі дорослі мають можливість зробити дороге обстеження за кордоном чи у Києві. Тому приходять до нас. Тут високотехнологічна діагностика ми маємо високий кадровий потенціал.
– Чи можна встановити точний діагноз за допомогою однієї томографії?
– Не завжди. Адже ми бачимо статичну картинку. Це знімок людини у певний момент. Що з нею може статися через кілька годин – невідомо. Іноді у людини розпочинається інсульт, можна зробити томографію і нічого не побачити. А через дві години у пацієнта станеться крововилив. При встановленні діагнозу треба враховувати, чи є у людини хронічні болячки, цукровий діабет тощо. Без врахування лабораторних даних не можна встановлювати кінцевий діагноз лише за допомогою томографії. Хоча є різні випадки, іноді лише за томографією ставлять кінцевий діагноз. Буває й таке, що бачимо картинку, характерну для десятка захворювань. Тоді обов’язково треба враховувати, супутні явні речі чи є у людини температура, чи батьки хворіли на рак. Треба мати повний збір інформації про пацієнта.
– На томографії можна побачити онкозахворювання?
– Цей метод дозволяє побачити структуру органів. Вона буває однорідна та неоднорідна. Вводимо у вену препарати, які підфарбовують орган, він стає білим, а усі інші – сірі. Якщо структура неоднорідна, є пухлина, тоді оцінюємо контури та розмір. Томографія покаже, доброякісна вона чи злоякісна. Тут також варто зважати на лімфовузли. Якщо вони збільшені, пошкоджені чи неоднорідні, то є ризик, що це метастази. Однак комп’ютерна томографія не є мікроскопом. Ми не можемо побачити клітин, а лише підозрювати, що це, ймовірно, метастази. Це не кінцевий діагноз. Будь-яке захворювання, чи то туберкульоз, чи то злоякісна пухлина, можна підтвердити за допомогою гістології. Тобто за складом клітин. До речі, є випадки, коли на томографії видно, що це стовідсотково пухлина. Але якщо зробити біопсію, то може виявитися, що це тільки запальні клітини. Пацієнта лікують антибіотиками і все. А в мене на екрані може бути картинка класичного раку легень без найменших сумнівів. Наше завдання – поставити якнайстрашніший діагноз, аби налаштувати онколога на якомога серйозніше лікування. Краще написати, що це рак і потім його не виявити, ніж пропустити страшну недугу.
– Є випадки, коли незрозуміло, злоякісна пухлина чи ні?
– Такі випадки трапляються. Тут уже треба дивитися, чи вона змінює форму, чи росте. Якщо людина регулярно обстежується протягом одного-двох років і пухлина не росте, то це утворення не є небезпечним. Дуже важко діагностувати рак кісток. Адже картина, яку бачимо на моніторі, схожа на кілька захворювань, у тому числі на злоякісну пухлину. Тому без біопсії це визначити годі. Це не компетенція рентгенолога. Ми можемо побачити тільки, збільшилася пухлина чи ні.
– Якщо пухлину виявили на ранній стадії, чи є шанси, що людина одужає?
– Це дуже індивідуально. Усе залежить від того, який це рак і яка стадія. Звісно, що швидше виявили рак, то краще. Єдине, що нирково-клітинний рак не дає про себе знати і часто люди звертаються, коли вже пізно. Те ж саме з меланомою. Коли пухлина маленька, завжди є шанс вилікувати людину.
– Аби зробити томографію, потрібне направлення лікаря?
– Так. Хоч часто люди про це не знають. Пацієнт приходить і каже, що йому болить у грудях. Я не можу знати, що саме йому болить. Може, взагалі нема потреби робити томографію. Адже це опромінення. Не можна робити цю процедуру усім охочим. Достатньо буде зробити аналіз крові чи УЗД, аби зрозуміти, на що людина хворіє.
– Часто трапляється дитяча онкологія?
– У нас є досвід проведення обстеження навіть із перших годин після народження малюків. Дитячі онкозахворювання трапляються, і доволі часто. От нещодавно була дитина на огляді з пухлиною в животі. Треба, аби батьки співпрацювали з педіатрами. Коли малюк хворіє, не треба вдаватися до самолікування, а відразу йти до лікаря.

«Гемо Луцьк»
Компютерна томографія – дослідження що дозволяє зберегти найдороще

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *