Ультразвукова діагностика

cropped-logo3-new2.jpg

Можливості медицини: Ультразвукова діагностика дозволяє помітити хворобу на ранній стадії

На УЗД можна обстежити майже всі органи і системи й відразу отримати результат

Ультразвукова діагностика – основний первинний метод обстеження печінки, селезінки, нирок, жовчного міхура, жіночих органів та серця, щитовидної і молочних залоз. Майже всі тканини, за винятком кістки, можна дослідити ультразвуком. Інформативний результат дослідження ультразвуком дозволяє швидко встановити діагноз, призначити відповідне лікування і вести контроль захворювання. У приватному кабінеті УЗД у поліклініці №2 міста Луцька прийом відбувається за записом, якщо обстеження планове, а при гострих станах – відразу за зверненням пацієнта.
– Ультразвукові хвилі по-різному проходять через органи і системи організму. Датчик апарата вловлює ці хвилі і перетворює на деталізовану комп’ютерну картинку, – пояснює лікар УЗД Лілія Мартинюк.
Ультразвукове обстеження має ряд суттєвих переваг. Найперша та, що це не шкідливий метод, який використовують у діагностиці дітей, вагітних жінок і мам, які годують грудьми, пацієнтів будь-якого віку. Для УЗД немає обмежень, як, приміром, для рентгену чи томографії із введенням контрасту. Більш того, завдяки безпечності цього методу можна обстежувати пацієнта у динаміці, тобто спостерігати за розвитком захворювання, впливом лікування через кілька днів, щотижня.
По-друге, це неінвазивний метод: не потрібно проводити якісь маніпуляції, втручання у цілісність тканин. По-третє, УЗД – високочутливий метод діагностики, що виявляє пухлини, запалення, інші патологічні зміни в органах на ранніх стадіях, коли вони ще ніяк не проявляються. Ультразвукові частоти дозволяють побачити найдрібніші новоутворення розміром від 4-5 міліметрів.
Для приватного кабінету УЗД, що працює близько року в Луцькому центрі первинної медико-санітарної допомоги №2, придбали нове обладнання фірми Siemens преміум класу. В оригінальній апаратурі, випущеній у США, реалізовані інноваційні технології ультразвукової діагностики: максимальна чутливість датчиків, висока роздільна здатність, найсучасніше програмне забезпечення для обробки і синхронізації зображень у режимі реального часу.
– В нашому УЗД-обладнанні є дві додаткові функції – допплерівська методика й еластографія, – додає Лілія Мартинюк. – Крім того, що ультразвук показує розташування органу, його розміри, структуру, наявність змін, він також аналізує швидкість кровотоку в судинах, інтенсивність кровопостачання органів і тканин. Еластографія, у свою чергу, оцінює жорсткість якогось новоутвору, аби оперативно визначити, що дозволяє більш достовірно оцінити, злоякісний він чи доброякісний. Ця функція сучасного обладнання УЗД дозволяє зменшити кількість невиправданих біопсій, коли є підозра на злоякісне переродження. Метод еластографії найбільше підходить для діагностики поверхневих пухлин у щитовидній і молочних залозах, у лімфатичних вузлах.
Лікар УЗД нагадує, що Волинь – регіон, ендемічний по йоду, вузлові утворення у щитовидній залозі виникають досить часто. За статистикою, у середньому хворіють 6% населення. Переважно новоутвори у щитоподібній залозі є доброякісними, та на їхньому фоні важливо не пропустити злоякісні пухлини. Для раннього виявлення і подальшого успішного лікування важливо вчасно обстежитися. У групі ризику – люди, близькі родичі яких мали захворювання зоба; найбільше спадкова схильність передається жінкам по материнській лінії. Також варто звернути увагу на симптоми, що можуть свідчити про патологію щитовидної залози: зміни на шиї, осиплість голосу протягом тривалого часу, утруднене ковтання, невмотивована зміна ваги, прискорене серцебиття, пітливість, сухість очей. На нестачу гормонів вказують млявість, швидка втомлюваність, набряки, випадіння волосся, ламкість нігтів.
Метод УЗД дуже інформативний для обстеження молочної залози. Для жінок до 35-40 років ультразвукова мамографія є методом вибору завдяки кращій візуалізації тканин молочної залози жінок репродуктивного віку. Через опромінення не рекомендується рентген-дослідження вагітним і лактуючим жінкам, пацієнткам із силіконовими протезами. Ультразвукове дослідження застосовується для контролю всіх пальпаторних змін у молочних залозах, які помічає лікар чи сама жінка. А в поєднанні з еластографією – дозволяє більш точно оцінити небезпечність вузликів чи інших утворів.
Ультразвуком обстежують органи черевної порожнини і малого тазу, серце. Цей високоточний метод виявляє дрібні камінчики у нирках, жовчному міхурі, що не завжди помітні на рентгені (КТ все ж помітить, особливо контрастне- не пишіть, просто уточнюю для Вас). При обстеженні серця, крім анатомічних, також визначаються функціональні характеристики головного органа. Ультразвук дуже добре досліджує судини: магістральні (аорта, в черевній порожнині, грудній клітці, на шиї) і периферичні (верхні і нижні кінцівки). Допплерівський метод дозволяє побачити наявність тромбозу, звуження, атеросклеротичних бляшок.
При попередньому записі УЗ-діагностику проводить лікар відповідного профілю – кардіолог, гінеколог, терапевт. Записатися на обстеження можна за номерами 066-41-34-104, 097-24-97-649. Кабінет УЗД працює у приміщенні міської поліклініки №2 на проспекті Відродження, 13, кабінет 410. Скористайтеся діагностичними можливостями сучасного обладнання без черг і зволікань.

Підготовка до УЗД

Підготовка до ультразвукової діагностики

Для найкращої інформативності УЗД необхідно правильно підготуватися до процедури.

УЗД органів та судин черевної порожнини, нирок, наднирників

Обстеження проводиться натщесерце – не раніше 8 годин після прийняття їжі. За 1-2 дні виключіть із раціону продукти, що викликають здуття, – жирну та гостру їжу, газовані напої. Якщо дослідження призначене на другу половину дня, вранці допускається легкий сніданок, але не пізніше 6-8 годин до процедури. Рекомендований також прийом активованого вугілля або «Еспумізану». Не можна палити перед УЗД черевної порожнини, оскільки це може призвести до скорочення жовчного міхура і тим самим спотворити результати дослідження.

УЗД органів малого тазу у жінок, сечового міхура і передміхурової залози

Для трансабдомінального дослідження (через черевну стінку) необхідно повністю заповнити сечовий міхур. Для цього за 2 години до дослідження випийте не менше літра негазованої рідини або протягом 3-4 годин не мочіться.

УЗД молочних залоз

Проводиться у першій фазі менструального циклу, тобто на 7-10 день від початку менструації.

Нейросонографія

Не вимагає підготовки. Виконується дітям першого року життя при відкритому джерельці.

УЗД пілоричного відділу шлунка у новонароджених

Проводиться натщесерце через 3-3,5 години після останнього годування.

Будь ласка, уточніть у вашого лікаря напередодні дослідження, як вам найкраще підготуватися до нього.

Процедура УЗД є безболісною і не викликає дискомфорту. Більшість видів дослідження займають 15-20 хвилин. Щоб пройти ультразвукове дослідження у КЛІНІЦІ «ГЕМО Луцьк» не потрібно стояти у черзі, – обстеження проводиться за попереднім записом. Окрім того, вам не потрібно нічого брати з собою. Ми забезпечуємо вас усім необхідним.